2017 Ehliyet Sınavı Hakkında Bilgi

S. UYANIK
Kasım 7, 2016

2017 Ehliyet Sınavı Hakkında Bilgi

Trafik şakaya gelmez. Trafikteki anlık bir hata sakatlıklara hatta ölümlere bile yol açabilmektedir. Bu nedenle trafik 2017 ehliyet sınavı hakkında bilgilerini iyi bilen, dikkatli, trafikte iken sakinliğini koruyabilen, çevresindekilere saygılı bir şoför olabilmek çok önemlidir.

Sürücü adaylarının ehliyet alabilmeleri için girmeleri ve başarılı olmaları gereken ehliyet sınavı 2 ayda bir olmak üzere senede 6 defa gerçekleştirilmektedir. Adaylar yazılı sınavı geçemediği takdirde bir sonraki ehliyet sınavına girip geçer not almak zorundalar.

Sınava Kaç Defa Girebilirim?

Her aday 4 defa teorik sınava ve 4 defa uygulama sınavına girebilir. Herhangi bir mazereti olmadığı takdirde sınava girmeyen aday bir hakkını kullanmış sayılır. Eğer ki 4 sınavdan da başarısız olursa, aday ehliyet kursunu yeniden almak zorunda kalır. Ancak sağlık sorunları, doğal afetler, yakınlarıyla ilgili olumsuzluklar gibi mazeretlerden dolayı sınava giremeyen adaylara bir defaya mahsus mazeret sınavı hakkı tanınır.

Kaç Puan Almam Gerekli?

Sınavdan başarılı sayılabilmek için 70 puan almanız gerekli. Her soru 2 puan değerinde ve toplam 50 soru soruluyor. Adaylar bu soruların en az 35’ine doğru cevap verdiği takdirde sınavdan geçmiş oluyor.

Hangi Alanlardan Soru Geliyor?

Sistem değişikliği ile artık bütün ehliyet türlerinden adaylar aynı sınava girmektedir. 50 sorudan 12 tanesi ilk yardım, 23 tanesi trafik, 9 tanesi motor, 6 tanesi trafik içindeki görgü kurallarından gelmektedir. Adayların her bölümden asgari bir doğru cevap sayısına ulaşma zorunluluğu bulunmuyor. Ehliyet alma sınavı uygulamasından başarılı olabilmek için sınavın toplamından gerekli puanı alabilmektir.

Ehliyet Sınavında Yanlışlar Doğruyu Götürüyor mu?

Ehliyet sınavında 4 şık bulunmakta ve yanlışlar doğruyu götürmemektedir. Bu nedenle adayların sınav sonunda bilemedikleri soru olduğu takdirde kendilerine en yakın gelen şıkkı işaretlemelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Peki ehliyet sınavı zor mu? Ehliyet sınavında soruların büyük çoğunluğu adayların genel trafik bilgisiyle çözebileceği sorulardan oluşur. Bazı sorularsa mantık yürütülmesini gerektirmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman ehliyet sınavının çok ağır bir sınav olmadığını söylemek doğru olacaktır. Sorular zaten iyi bir şoför adayının kesinlikle bilmesi gereken konular olduğu için rahatlıkla o soruları cevaplayabilmeniz gerekmektedir.

Ehliyet Sınavı Tarihi
4 AĞUSTOS 2018

Üye OlŞifremi Unuttum

YENİ “B” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: Otomobil ve Kamyonet”B” sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyon... Devamı

YENİ “B1” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: 4 Tekerlekli Motosiklet (Net motorgücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogr... Devamı

KULLANILACAK ARAÇ: Motosiklet (Tüm Motosikletleri kullanır) “A” sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ... Devamı

YENİ “A2” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: 0-35 KW ARASI MOTOSİKLET “A2” sınıfı yeni ehliyet belgesi, gücü... Devamı