2018 Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Ehliyet sertifikası ehliyet yerine geçer mi?

admin
Aralık 23, 2017

2018 Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Ehliyet sertifikası ehliyet yerine geçer mi?

Kanunlar nezdinde Ehliyet sertifikası ehliyet belgesi yerine geçmemektedir. Ehliyet randevu alarak sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekiyor. Görüyorsunuz ki cezalar çok yüksek. Allah korusun kaza durumunda da ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir.

2017 Ceza miktarı %25 indirim Ceza puanı
876 TL 657 TL

*Eğer aracı süren aracın sahibi değilse aynı miktar ceza araç sahibine plaka üzerinde kesilir. Yani iki kat ceza ödenir.

Cezasının tam ismi: Sürücü sertifikasını sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden karayolunda araç kullanmak. Eğer sertifika tarihi de dolmuşsa bu sefer kişiye ehliyetsiz gibi işlem yapılır cezalar iki kat artar.

Bunun yanında belirtmek isteriz ki ehliyet sertifikaları 2 yıl geçerli. Eğer iki yıl içerisinde ehliyet dosyanızı sürücü belgesine dönüştürmezseniz ne yazık ki dosyanız yanar.

Ehliyet sertifikası geçerlilik süresi ne kadar?

Bu durumda her şeyi yeniden yapmanız gerekir. Sürücü kursuna yeniden yazılıp bunca çileyi tekrar çekmek hiçte hoş olmaz.

Bu nedenle sürücü sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürmeyi unutmayınız. Ehliyet sertifikanız dosya halinde sürücü kursu tarafından sizlere teslim ediliyor.

Hangi ilde olursanız olun Türkiye’nin herhangi bir yerinde sürücü sertifikaları trafik tescil şube müdürlüklerinde ehliyet belgesine dönüştürülüyor.

Adayların ehliyet dosyasını sürücü belgesine dönüştürmeyi ihmal etmesinin en başlıca nedeni genel olarak maddi oluyor.  B sınıfı bir ehliyet için ortalama 500-600 TL’lik masrafı kaldıracak gücü bulamıyor. Ülkemizde harç ücretleri malesef ki yüksek.

Ehliyet için trafik tescil şubesine başvuran adaylara geçici belge veriyor. Daha sonra Ankara’da basılan ehliyetler başvuru esnasında belirttiğiniz adrese gönderiliyor. Eğer PTT görevlisi sizi bu adreste bulamazsa başvuru yaptığınız emniyetten ehliyetinizi alabilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Tarihi
10 ŞUBAT 2018

Üye OlŞifremi Unuttum