Direksiyon sınavını nasıl geçebilirim ?

admin
Aralık 10, 2017
Direksiyon sınavını nasıl geçebilirim ?

Direksiyon sınavını nasıl geçebilirim ?

Direksiyon sınavından nasıl geçebilirim sorusuna dair tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Ehliyet yazılı sınavını geçtiyseniz eğer direksiyon sınavına girmeye hak kazanmışsınız demektir. Yazılı ehliyet sınavından yaklaşık 2 hafta sonra direksiyon sınavı yapılır. Direksiyon sınavından geçmenin ipuçlarını, direksiyon sınavında neler yapılmalı, direksiyon sınavından geçmenin püf noktalarını sizlerle paylaşmak istedik.

B ehliyeti alacaklar için direksiyon sınavı önerileri:

Sürücü kursunun sizlere vermiş yada verecek olduğu direksiyon eğitimini almayı lütfen aksatmayın derslere katılın. Aldığınız direksiyon eğitiminin yeterli olmadığını düşünüyorsanız ekstra ücret verin ve direksiyonda kusursuz olmaya bakın. Şayet direksiyon sınavından kalırsanız tekrar sınav için bir miktar para cebinizden çıkacaktır. Her sınavdan kaldığınız da bu parayı vermemek için baştan özel ders alın en azından üzülmezsiniz.

Yeni sistemde yani 2014 yılından beri direksiyon sınavları çok ciddiye alınıyor ve geçme ihtimali oldukça düşük. Eski sistemde %90 larda olan ilk hakkında geçme oranı şimdilerde %50-60 oranlarında. Bu yüzden hata yapmamak için yeterince direksiyon eğitimi almanız ve direksiyon sınavında heyecan yapmamanız. Merak etmeyin hakkı olan ve heyecan yapmayan hiç kimse direksiyon sınavından kalmıyor. Siz bakmayın “Ben süper araba kullandım ama beni bıraktılar.” Yada “Beni bile bile bırakıyorlar. Sanki kendileri süper araba kullanabilir”. Sınav komisyonu başkanlarına söylenen hakkı olan herkes geçecek, haketmeyenler kesinlikle kalacak. Birde şu var sınav alanının her yerinde denetmenler var. Onlar sizleri yani sürücü adaylarını ve sınav komisyonlarını takip ediyorlar. Örneğin; sınavın sonunda aracın park edilişini yapamadınız müfettiş bu durumu not alıyor. Eğer bu aday sınavdan geçer ise o sürücü adayını geçiren sınav komisyonu üyelerine 1 yıl görev vermiyorlar. O yüzden herkes işini yapıyor. Geçecek olan geçiyor, kalacak olan da zaten kalıyor.

Randevu saatinizi tam olarak öğrenin ve direksiyon sınavının yapılacağı güzergaha en az 45 dakika önceden gidin.

Sizden önce sınava girenlere bir bakın ve taktikler alın önceki girenlerden. Bu şekilde yaklaşırsanız heyecan azalır. Ayrıca direksiyon sınavına 1 dakika geç kalsanız bile sınava alınmazsınız kalmış sayılırsınız. Direksiyon sınavları sabah saat 08:10 başlar ve 17:10 da biter en fazla 14 sürücü adayı aynı komisyon da sınav girer.

Eveeeet şimdi gelelim direksiyon sınavından geçmenin detaylarına; her şeyi yaptınız tüm direksiyon eğitimlerini sürücü kursunun öğreticisinden aldınız ve sınav günü geldi çattı. Ayrıca direksiyon sınavına gireceğiniz araçla eğitim almanız önemli usta şoförler bile yeni araca bindiğinde bir acemilik çeker. Bu yüzden aynı araç ile sınava girmeniz size ayrı bir güven verir.

Sınav günü randevu saatinizde aracınıza bindiniz. Öncelikle bir selam verin “günaydın, merhaba” şeklinde. Unutmayın bütün insanlar arasındaki iletişimin güzel bir başlangıcı olan selamlaşmaktır, bunu unutmayın ve komisyon üyelerinin de insan olduklarını unutmayın. Sınavda önde komisyon başkanı oturur arkada diğer komisyon üyesi ve onun solunda yani sizin tam arkanızda sürücü kursundan direksiyon hocanız vardır. Komisyon üyeleri çoğunlukla milli eğitim de çalışan memurlar yada okuldaki hocalardır.

Selam verdiniz ve heyecan başladı 🙂 Kimliğinizi çıkarın ve komisyon başkanına verin. Gerekli kontrol yapılıp size imza attırırlar. Öncelikle oturduğunuz şoför koltuğunu kendinize göre ayarlayın ve emniyet kemerinizi takın, iç ve dış aynalarınızı kendinize göre bir ayarlayın.

Vitesi boşa alın, fren ve debriyaja aynı andan basarak aracı çalıştırınız. Kalkış yapmak için sola sinyalinizi verin. İyi bir başlangıç yapabilmek için debriyaj pedalını yavaşça bırakırken sağ ayağınızla yavaşça gaza basın orantılı bir şekilde. Zaten dizel araçla sınava giriyorsanız gaza çok az bassanız bile araç istop etmez.

Sinyalinizi verdiniz yolun müsait olduğunu gördünü ve çıkış yaptınız. Güzel ve sorunsuz sınava başlamak çok önemli. 1. Viteste kalkıp biraz gittikten sonra motoru fazla yormadan 2. Vitese alın aracı. 2. Vitese almak için yaklaşık 20 metre gitmek yeterlidir. Sınav güzergahında en fazla 3. Vitese kadar çıkarsınız 4. Vitese kadar çıkak çoğunlukla imkansızdır. Durmak gerektiğinde (ışık vesaire, sağa sola dönüş ) tekrar 1. Vitese alıp kalkış yapmayı unutmayın.

İlk turda çoğu güzergahta sürücü adayının kendini rahatlatması ve sınav heyecanını yenmesi için herhangi başka bir şey yapılmaz.

İkinci turda dur-kalk yapılır. Dur kalk için araç belirlenen noktada durdurulur ve tekrar kalkış yaptırılır. Dur-kalk yaparken aynen kalkışta yaptığınız gibi debriayj pedalını yumuşak bir şekilde kaldırırken gaz vermeniz yeterlidir. Dur-kalk yapıan yol en az %7 eğimli bir yoldur ve buradaki amaç el frenini çekmeden ve aracı çok fazla geriye kaçırmadan sorunsuz bir şekilde kalkış yapmaktır.

Üçüncü turda araç belirlenen dubalar arasına geri geri park ettirilir. Araç geri geri park ediiliren arkada oturan komisyon üyesi araçta iner ve park etmeyi kontrol eder. Aracı geri vitese takınız. Dörtlüleri ister yakın ister yakmayın 45 derecelik açıyla dubalar arasına giriş yapın biraz geri geri gittikten sonra artık sireksiyonu toparlayın en fazla 3 hamlede parkedin. Aracı kaldırımdan mesafesi en fazla 50 cm olacak şekilde parkınızı tamamlayın. Parkınız düzgünbir şekilde biterse dışarıdaki komisyon üyesi araca biner ve sınav devam eder. Sol sinyalinizi verip çıkış yapın.

Bir sonraki turda aracı belirlenen alanda geri geri 25 metre götüreceksiniz. Geri geri giderken aracı şeridin dışına ya da trafiği tehlikeye sokacak şekilde kullanmayın. Bunları yaparsanız eğer araçtan indirilip başarısız olursunuz.

Unutmayın süper şoför olabilirsiniz belkide en karışık trafikde bile araç kullanbilirsiniz. Ama aşırı özgüven tehlikeli kullanma makas yapma vs. sizin iyi araç kullandığınızı göstermez. Bu şekilde araç kullanırsınız komisyon üyeleri anında sizi indirir. Unutmayın araç kullanırken hem kendinizi hem de trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atmanız düşünülemez.

Şimdi size arkada oturan komisyon üyesinin elindeki formda neler olduğunu hatırlatalım. Komisyon üyeleri aynı formdan 3 tanesini doldurur. Birer formu her komisyon üyesi kendisi bir formda her ikisinin imzası olur. Bu formda neler var bakalım;

DİREKSİYON SINAVI DEĞERLENDİRME FORMU:

1.BÖLÜM: Bu bölümdeki maddelerden sadece birini bile hatalı yapsanız muhtemelen sınavda kalırsınız.

 • Emniyet kemerini takmıyor/bağlamıyor, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmiyor.
 • Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor.
 • Emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor.
 • Yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlayamıyor.
 • Kontrolsüz ve sinyal vermeden çıkış yapıyor.
 • Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymuyor.
 • Hız kurallarına uymuyor.
 • Takip mesafesini kurallara uygun olarak ayarlayamıyor.
 • Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor.
 • Kavşak yaklaşımında ve kavşaklarda kurallara uygun davranış sergilemiyor.
 • Dönüşlerde (sağa-sola) dönüş kurallarına ve işaretlerine uymuyor, dönüş öncesinde sinyal vermiyor.
 • Trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmiyor, trafiğin polis tarafından yönlendirildiği durumlarda yönlendirmelere uymuyor.
 • Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanıyor.
 • Araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibak edemiyor.
 • Vites değiştirme becerisi ve vites değiştirmede araç kontrolü zayıf.
 • Direksiyon hâkimiyeti zayıf.
 • Araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı bulundu.
 • Yaya, okul ve hemzemin geçitlerinde geçiş kurallarına uymuyor.
 • Aracı geri viteste kullanma kurallarına uymuyor.
 • Araçların araşma park etme kurallarına uymuyor.

Yukarıda yazan 20 maddeden birinin bile ihlali direksiyon sınavından geçememenize neden olabilir.

2.BÖLÜM: Bu bölümdeki maddelerden 2 tanesini yerine getirmeyen aday sınavdan kalır

 • Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor.
 • Işık, ısıtma ve havalandırma sistemlerine ait kumanda yerlerini bilmiyor ve kullanamıyor. Yakıt, yağ, şarj ve hararet göstergelerini ve anlamlarını bilmiyor.
 • Durma, duraklama, indirme ve park etme kurallarına uymuyor.
 • Eğimli yolda aracı durdurma ve kaldırma becerisi yetersiz.
 • Diğer yol kullanıcılarına (çocuk, yaşlı, engelli ve bisikletli) geçiş hakkı vermiyor.
 • Geçiş üstünlüğü hakkına sahip olan araçlara geçiş izni vermiyor.
 • Çevreye duyarlı (korna-gürültü) ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde araç kullanamıyor.

Motosiklet Direksiyon Sınavına Gireceklere Tavsiyeler:

Motosiklet A2 ehliyet alacaklar da sınav başlarken dizlikleri ve yansıtıcı yeleği giyip öncelikle belirlenen dubalar arasında sekiz çizerek gidip gelirler ardında düz çizgi üzerinde sorunsuz giderlerse sınav güzergahında 30 dakika boyunca tur atarlar. Siz tur atarken komisyon üyeleri araç ile arkanızdan sizi takip eder. Tüm bunları sorunsuz bir şekilde yapabilen A2 ehliyetini alabilir.

Aşağıdaki yorum alanından direksiyon sınavıyla ilgili soru görüş ve önerilinizi paylaşabilirsiniz. 🙂🙂

Ehliyet Sınavı Tarihi
23 ARALIK 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

Direksiyon sınavını nasıl geçebilirim ? Direksiyon sınavından nasıl geçebilirim sorusuna dair tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Ehliyet yazı... Devamı

7 Ekim 2017 Trafik Adabı Soruları Devamı