Ehliyet Sınavı Nedir?

S. UYANIK
Kasım 7, 2016

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Trafik kurallarında, ilk yardım bilgilerinde, araçların mekaniğinde bir değişiklik olmadığı sürece ehliyet sınavı müfredatı bir değişikliğe uğramayacaktır. Bu nedenle önceki yıllarda sorulan soruları incelemek ve bu sorular üzerinden gelebilecek soruları tahmin etmek, adayların sınavlardaki başarılarını direk etkileyecektir. Müfredat değişmediği sürece sınavlarda benzer soruların sorulması beklenir.

2013 yılından itibaren bütün ehliyet türündeki adaylar tek bir sınava girmeye başladı. Bu uygulama günümüzde de devam etmektedir.

Ehliyet Sınavı Puanlaması Nasıl Yapılır?

Ehliyet sınavı puanlaması çok basittir. 50 soru 100 puan yaptığı için her sorunun değeri 2 puan olmaktadır. Yapılan doğru sayısını 2 ile çarparak adayın puanı hesaplanmaktadır. Bir adayın sınavdan başarılı sayılabilmesi için en az 70 puana ihtiyacı olmaktadır. Sürücü adayının en az 70 puan alabilmesi için de 50 sorudan en az 35 soruya doğru cevap vermek zorundalar.

Ehliyet Sınavı Kaç Dakika?

Sistem değişikliğinden itibaren bütün adaylar aynı anda girmeye başladığı ehliyet sınavı 60 dakika olarak gerçekleştirilmektedir. Adaylardan 60 dakika içinde 50 soruya cevap vermeleri istenmektedir. Adaylar, ehliyet sınavı çıkmış sorular çözerken zaman tutarak kendilerini deneme fırsatı bulabilirler. Bu sayede adaylar gireceği sınav için iyi bir hazırlık yapmış olacaklardır.

Güncel Çıkmış Soruları Çözün

Bazı siteler güncel olmayan soruları yayınlayarak sürücü adaylarını yanıltabilmektedir. Adaylar, sınav sitemi 2013 yılında değiştiği için bu seneden sonraki sorulara dikkat etmelidir. 2013 yılı ehliyet sınav soruları ile başlayarak 2014, 2015 ve 2016 yıllarında çıkan soruları çözerek sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

Ehliyet Sınavını Geçemeyen Direksiyon Sınavına Girebilir mi?

Maalesef teorik olarak gerçekleştirilen ehliyet sınavından başarılı olamayan bir aday, direksiyon sınavına girmeye hak kazanmış sayılmaz. Teorik sınava en fazla 4 defa girebilmektedir. Teorik sınavdan 4 defa başarısız olan adayların tekrar kurs görmesi gerekmektedir.

Sınavdan Başarısız Olursam Tekrar Sınav Ücreti Yatırmam Gerekir mi?

Aday, her girdiği sınav için yeniden ücret ödemek zorundadır. Sınav ücretini yatırmayan adaylar için sınav giriş belgesi düzenlenmez. 4 defa sınavdan başarısız olan adaylar kayıt olacakları kurs için de yeniden ücret ödemek durumunda kalacaklardır.

Ehliyet Sınavı Tarihi
4 AĞUSTOS 2018

Üye OlŞifremi Unuttum

YENİ “B” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: Otomobil ve Kamyonet”B” sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyon... Devamı

YENİ “B1” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: 4 Tekerlekli Motosiklet (Net motorgücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogr... Devamı

KULLANILACAK ARAÇ: Motosiklet (Tüm Motosikletleri kullanır) “A” sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ... Devamı

YENİ “A2” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: 0-35 KW ARASI MOTOSİKLET “A2” sınıfı yeni ehliyet belgesi, gücü... Devamı