Ehliyet Sınav Sonuçları

S. UYANIK
Kasım 11, 2016

Ehliyet Sınav Sonuçları

Ehliyet alabilmek için geçilmesi gereken önemli aşamalardan biri de ehliyet sınavıdır. Adaylar girmiş oldukları sınavın sonucu büyük bir merak ve heyecanla beklemektedir. Adayların sınav sonucuna göre direksiyon sınavına girip girmeyecekleri belli olmaktadır.

Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ehliyet sınavı sonuçları sınava girdikten yaklaşık olarak 12 gün sonra açıklanmaktadır.

Ehliyet Sınav Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Ehliyet sınav sonuçları MEB’in kendi sitesinden duyurulmaktadır. Adaylar, MEB’in sitesinde Motorlu Taşıtlar Sınavı kısma T.C Kimlik numarası ve güvenlik kodunu girerek ehliyet sınav sonucuna ulaşabilmektedir.

Sınavı Geçemezsem Ücretini Geri Alabilir miyim?

Açıklanan 2016 ehliyet sınav sonuçları ile yetersiz puan alan adayların yatırmış oldukları ücretleri geri almaları gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda bu adaylar tekrar ehliyet sınavına girmek isterlerse, yeniden sınav ücreti yatırmaları gerekecektir. Her aday 4 defa teorik sınava girme hakkına sahiptir. 4 defa da sınavdan başarısız olan adaylar yeniden kurs eğitimi almak zorundadır. Ehliyet sınavını geçen adaylar 4 defa direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. 4 defa da başarısız olan adaylar direksiyon eğitimi almak zorundadır.

Ehliyet Sınav Sonucuna İtiraz Edebilir miyim?

Adayların ehliyet sınav sonucuna itiraz hakkı bulunmaktadır. İtirazlar, sınav soruları, cevap anahtarları ve sınav sonucu internette yayınlandıktan sonraki 10 gün içinde yapılabilmektedir. İtirazlar 20 TL karşılığında yapılmaktadır. İtirazlar dilekçe ile ya da BİMER ile elektronik ortam kanalıyla yapılabilmektedir.

İtirazların zamanında yapılmasına dikkat edilmelidir. Süresi içinde yapılmayan itirazlar, üzerinde itiraz eden adayın bilgilerinin olmadığı ve banka dekontunun olmadığı dilekçeler değerlendirilmeye alınmaz. Fax veya mail ile yapılan dilekçe gönderimleri kabul edilmez.

2016 Sınav Sonuçları

2016 yılında girilecek olan son ehliyet sınavı 17 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek. Peki 17 Aralık 2016 Ehliyet Sınavı Sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav sonuçları genellikle sınavdan 12 gün sonra açıklanmasına rağmen bir önceki 8 Ekim’de gerçekleştirilen ehliyet sınavı 14 gün sonra açıklanmıştır. Bu bilgilerden yola çıkarak 2016 yılının son ehliyet sınav sonucunun 2016 bitmeden Aralık ayının son günlerinde açıklanacağını söyleyebiliriz.

Ehliyet Sınavı Tarihi
4 AĞUSTOS 2018

Üye OlŞifremi Unuttum

YENİ “B” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: Otomobil ve Kamyonet”B” sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyon... Devamı

YENİ “B1” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: 4 Tekerlekli Motosiklet (Net motorgücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogr... Devamı

KULLANILACAK ARAÇ: Motosiklet (Tüm Motosikletleri kullanır) “A” sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ... Devamı

YENİ “A2” SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER KULLANILACAK ARAÇ: 0-35 KW ARASI MOTOSİKLET “A2” sınıfı yeni ehliyet belgesi, gücü... Devamı